Okolie mesta je veľmi zaujímavé a priam ideálne pre výlety. Samotná Dunajská Streda však ponúka veľké množstvo zaujímavostí.

Pamiatky, ktoré musíte vidieť

Medzi najvýznamnejšie pamiatky určite patrí pôvodne gotický, rímsko – katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. stor. Určite sa oplatí navštíviť aj tzv. Žltý kaštieľ z 18. stor., ktorý je dnes sídlom Žitnoostrovného múzea, v ktorom sú etnografické a archeologické expozície, no môžeme tu nájsť aj pamätnú izbu cestovateľa Ármina Vámbéryho.

Centru dominuje Vermesova vila, postavená na prelome 19. a 20 stor.. Práve táto budova je vysunutým pracovným strediskom Slovenskej národnej galérie. Dunajská Streda bola silne zasiahnutá socialistickou architektúrou. No predsa sa na námestí zachovalo niekoľko pôvodných meštianskych domov.

Drevené mlyny

Dunajská Streda je situovaná v atraktívnom prostredí Žitného ostrova. Určite sa oplatí navštíviť staré drevené vodné mlyny napr. v Tomášikove alebo Dunajskom Klátove. Zaujímavé je aj Číčovské mŕtve rameno, v chotári obce Baka sa nachádza zase chránené zoologické nálezisko Ostrov morského orliaka. Lokalita je bohatá na vzácne rastlinstvo a živočíšstvo, snáď najlepší spôsob ako si prezrieť prírodu žitného ostrova je splaviť Malý Dunaj.


Len pár kilometrov južne od Dunajskej Stredy sa nachádza Gabčíkovo s vodným dielom, unikátnym technickým úkazom. V meste je však možné nájsť aj renesančný kaštieľ so zvyškami vodného gotického hradu, s chráneným anglickým parkom. Gabčíkovo je tiež známe aj svojim termálnym kúpaliskom. Neďaleko od Gabčíkova sa nachádza Čunovo s pretekárskou dráhou vo vodnom slalome.

Pevnosť v UNSECO

Snáď najväčšou atrakciou v okolí je výlet do Komárna a do Ostrihomu. V Komárne sa nachádza stará pevnosť, ktorá má byť dokonca zapísaná na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Pevnosť zasahuje aj do historického Ostrihomu – sídlo maďarského biskupstva. Obe mestá ponúkajú veľa pamiatok, múzeí a galérii.

Atraktívne je aj ďalšie maďarské mesto Györ, ktoré turistom ponúka pekné, staré centrum. Predovšetkým na Ulici Gábora Barosa je možné nájsť veľa starých domov. Mesto je aj centrom nákupov a tiež je tu možné nájsť aj zoologickú záhradu a termálne kúpalisko.   

Hlavné mesto

50 km od Dunajskej Stredy sa nachádza hlavné mesto Slovenska – Bratislava, s množstvom pamiatok, kultúrnych inštitúcii a obchodných stredísk. Za návštevu stojí Bratislavský a Devínsky hrad, Dóm sv. Martina, historické centrum, Michalská veža, Primaciálny alebo Gressalkowichov palác.

Šport

Dunajská Streda poskytuje veľa príležitostí pre šport. V meste môžeme nájsť umelú ľadovú plochu, futbalové ihrisko s umelou trávou, mestské dopravné ihrisko a v neposlednom rade aj športovú halu.

Kultúra

Počas letných mesiacov sa v meste odohráva Dunajskostredské kultúrne leto, ktorého súčasťou je aj program Dunajskostredských hudobných slávností na nádvorí. Koncom septembra je v meste obľúbený jarmok.